سرتیتر خبرها
همایش و نمایشگاه فرش تا عرش - یکشنبه, 24 بهمن 1395 11:15
گالری فرش دستباف فرش تا عرش - دوشنبه, 18 بهمن 1395 10:51

کمیسیون رفع موانع تولید با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس وتعدادی از بزرگان و کارآفرینان شهرستان رفسنجان

قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت:مشکل مالی نباید مانع کار تولید کنندگان باشد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید گفت: مشکل مالی نباید مانع کار تولیدکنندگان باشد و استانداران نقش کلیدی در این زمینه دارند که تولیدکنندگان را حمایت کنند .

رضا رحمانی عصر امروز در جمع مدیران مس و نمایندگان مجلس در سالن فجر مس سرچشمه افزود: مس ظرفیت خوبی است و ذخائر آن در کشور بسیار بالا است .

وی بیان داشت: مهم این است که زنجیره مس را فعال و کامل کنیم و استان کرمان باید صاحب چند شهرک تخصصی مس باشد و ما پیگیر این مهم هستیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: مجموع تولیدات مس باید به ارزش افزوده تبدیل شود چراکه به ایجاد شغل و رونق و درآمد برای مردم کمک می‌کند.

رحمانی خاطرنشان کرد: ما تا جایی که بتوانیم در حوزه مس مطابق با منافع شرکت تصمیم می‌گیریم.

وی ادامه داد: یک زمان قیمت مس پایین بود اما اکنون بهتر شده اگرچه مثل سابق نیست اما پیش‌بینی می‌کنیم در همین اندازه بماند.

رحمانی با بیان اینکه مشکل مالی نباید مانع کار تولیدکنندگان باشد، افزود: اگر تولیدکننده‌ای چک برگشتی با بدهی دارد بانک اقدام نکند و استانداران نقش کلیدی در این زمینه دارند که تولیدکنندگان را حمایت کنند.

رحمانی افزود: دلیل اینکه در استان کرمان پرداخت‌ها کم است برای ما مجهول است و اگر واحدی به‌دلیل سرمایه در گردش مشکلی دارد نباید به‌مانع برخورد.

وی در ادامه تصریح کرد: مس یکی از مزیت‌های برجسته کشور است و هر کس در حوزه مس فعالیت کند حمایت می‌شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ۵هزار و ۴۰۰واحد نیمه‌تمام امسال در کشور باید به بهره‌برداری برسانیم.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مطالعه برای صنعت جایگزین پسته در رفسنجان انجام شود.

رضا رحمانی دیشب در جلسه بررسی مشکلات  صنعت‌گران و کارآفرینان رفسنجان در معاونت توسعه مجتمع مس سرچشمه افزود: زمانی که شنیدم رفسنجان در وضعیت حال حاضر است، متعجب شدم.

وی بیان داشت: مالیات مشکل بزرگی برای واحدها است و در کشورهایی که با رکود مواجه شدند مالیات اخذ شده را به واحدها برگردانده‌اند اما در کشور ما با توجه به اینکه معتقدیم مالیات در این شرایط نباید گرفته شود، اما دولت زمانی که پول ندارد حقوق‌ها را بپردازد به مشکل برمی‌خورد .

رحمانی با اشاره به اینکه اخیرا مقرر شد واحدهای صادراتی مالیات بر ارزش‌افزود‌شان برگردد افزود: همچنین قانون مالیات بر ارزش‌افزوده برای اصلاح به مجلس رفته است.

وی بیان داشت: بر اساس گزارش‌های رسیده باغ‌های پسته این شهرستان سال‌هاست مقرون‌به صرفه نیستند و نمی‌توانند اقتصاد این شهرستان را تأمین کنند، لذا باتوجه به اینکه شرکت مس معین این منطقه است کار مطالعاتی طی مدت یک‌ماه انجام دهد و ما هزینه این مطالعات را پرداخت می‌کنیم تا صنعتی جایگزین پسته شود .

وی ادامه داد: هر صنایعی که توجیه اقتصادی داشته باشد ورود کند، مثلا صنایع وابسته به مس به طور طبیعی توجیه اقتصادی دارند .

رحمانی خاطرنشان کرد: مطالعه برای ایجاد شهرک تخصصی مس هم انجام شود، شهرک‌های تخصصی هم‌افزایی دارند، فعالیت‌های مرتبط با هم جمع می‌شوند و همدیگر را پوشش می‌دهند .

وی صادرات و فناوری را دو بال صنعت دانست و افزود: هر واحد تولیدی که به‌دلیل مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی همکاری نمی‌کند خلاف فرمان مقام معظم رهبری عمل کرده است .

این مسؤول عنوان کرد: استان کرمان از لحاظ اقتصادی برجستگی‌های زیادی دارد اما آمار پرداختی‌های آن اصلا رضایت‌بخش نیست .

وی در پایان اضافه کرد: ۳۳طرح کلان در کشور داریم که سه طرح در استان کرمان است.

فرماندار رفسجان گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به شهر بحران‌زده رفسنجان نگاه ویژه کند تا بتوانیم با وجود خشکسالی و چالش جدی در حوزه کشاورزی با ورود به بخش صنعت از تک‌محصولی خارج شویم .

حمید ملانوری دیشب در جلسه بررسی مشکلات کارآفرینان با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مجتمع مس سرچشمه اظهار داشت: این شهرستان 80 هزار هکتار سطح زیر کشت پسته دارد اما بحران آب سبب چالش جدی در حوزه کشاورزی شده است .

وی بیان داشت: ظرفیت‌های بالایی در این شهرستان وجود دارد و زمینه سرمایه‌گذاری فراهم است، همچنین سرمایه‌گذاران انگیزه دارند اما مشکلاتی سر راه آن‌ها قرار گرفته که به طور مثال پروژه شیشه فوق شفاف در این شهر از سال 88 استارت خورده اما در بانک صنعت و معدن برایش مانع ایجاد شده است.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: عدم پرداخت یارانه صنعت یکی دیگر از مشکلات صنعت‌گران است و ضرورت دارد باوجود این وضعیت وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه ویژه‌ای به این شهر بحران‌زده داشته باشد.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان قطب سرمایه‌گذاری خارجی شده و کارخانه فروکروم در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید که این کارخانه توسط سرمایه‌گذاران چینی احداث شده است .

ملانوری اضافه کرد: باتوجه به زیرساخت‌هایی که در شهرستان وجود دارد باید از کشاورزی به سمت صنعتی‌شدن تغییر نگرش پیدا کنیم و در این زمینه نیاز به حمایت داریم تا بتوانیم رونق اقتصادی در این شهرستان ایجاد کنیم .

به گزارش روابط عمومی انجمن کارآفرینان دکتر حمیدرضا ایرانمنش دیشب در جلسه مشترک با کارآفرینان ، قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به بازگویی پاره ای از مشکلات کارآفرینان پرداخت .

به گفته نایب رئیس انجمن کارآفرینان  شهر رفسنجان و استان کرمان با وجود توانایی های خاص خود قابلیت اداره تمام کشور را دارند .  مس و صنایع بالا و پایین دستی،  پسته و صنایع بالا و پایین دستی،  معادن که استان مشهوره به بهشت معادن و امثال آن گواهیست مشهود بر این موضوع .

دکتر ایرانمنش از کم لطفیهای دخالتدولت خصوصاً مواردی که خریدار محصول تولید کنندگان در رفسنجان خصوصاً خودروسازی ها است گلایمند بود .

وی با اشاره به مواردی از قبیل هدفمندی انرژی ها و پرداخت نشدن یارانه ها ، از وام های با سود بالا یا اسما سود 18 درصد و نگه داشتن سپرده ، به تشریح پاره ای از موانع تولید در رفسنجان پرداخت .

به اعتقاد دکتر ایرانمنش با وجود مشکلات عدیده برای پرداخت یارانه صنایع پیشنهاد داد و اکیدا درخواست نمود در این قبال ملاحظات دولت در بخش مالیات و بیمه شامل حال صنایع گردد .

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن کارآفرینان از عدم توان پرداخت قبوض انرژی با شرایط موجود گفت و اینکه این حرکت ادارات دولتی که بدون هیچگونه ملاحظه ای مداوم در حال تهدید به قطعی برق و گاز واخدهای صنعتی و گاهاً انجام این عمل هستند خارج از تعامل دانست .

دکتر ایرانمنش در شرایط کنونی و رکود حاکم خواستار تجدید نطر دولت در دریافت مالیاتها خصوصاً مالیات بر ارزش افزوده گردید وی از جناب مهندس انارکی محمدی از ابراز دغدغه برای مشکلات کارآفرینان و سعی در پیگیری آنها تشکر بعمل آورد .

رییس بانک کشاورزی رفسنجان هم در این جلسه گفت : سیاست بانک کشاورزی تقویت تولید و صادرات محصولات کشاورزی است .

علیزاده افزود : این بانک در بحث بانکداری الکترونیک و پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان محصولات کشاورزی اقدامات موثری انجام داده است .

وی در ادامه تصریح کرد : بانک ها در بخش وصول مطالبات دچار اشکال هستند و از طرفی عدم وجود سپرده و عدم گردش مالی صادرکنندگان در این بانک ، باعث بروز مشکل شده است .

رییس بانک کشاورزی رفسنجان در خصوص تسهیلات اعطایی برای صادرات نیز گفت : نرخ سود این تسهیلات که از محل منابع صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است 14 درصد و نرخ تسهیلات از محل منابع داخلی بانک کشاورزی بر اساس مصوبه موجود 18 درصد است .

علیزاده با اشاره به سقف تسهیلات قابل اعطا به مشتریان گفت : ما سعی کرده ایم حداکثر تعامل را در چهارچوب قوانین بانک با مشتریان داشته باشیم اما عدم اطلاع مشتریان از قوانین بانکی باعث بروز پاره ای از مشکلات گردیده است .

 در این نشست تعدادی از اعضا مسایل و مشکلات خود را بیان کردند و مسوولان بانک کشاورزی نیز پاسخ های لازم را ارایه کردند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با این سودهای بانکی هیچ تولیدکننده‌ای به جایی نمی‌رسد.

عزیز اکبریان دیشب در جلسه بررسی مشکلات  کارآفرینان و صنعت‌گران رفسنجان در مجتمع مس سرچشمه افزود: رکود یکی از مشکلات بزرگ کشور است و باید با فعال کردن بازار داخل و یا صادرات این مشکل حل شود.

 وی با بیان اینکه تولیدات باید صادرات‌محور باشد، در غیر این‌صورت شکست می‌خوریم، تصریح کرد: با این سودهای بانکی هیچ تولیدکننده‌ای به جایی نمی‌رسد، اگر کسی بخواهد طرح توسعه‌ای داشته باشد اگر با درآمد خودش بخواهد سود کند نتیجه می‌دهد اما اگر صبر نداشته باشد و بخواهد با سود بانکی نتیجه بگیرد متضرر شده است.

اکبریان خاطرنشان کرد: سودهای بانکی باید کاهش یابد، در دولت گذشته تسهیلات به جای ۱۲درصد ۴۸درصد در مسکن مهر رفته و رسوب کرده است و برگشت آن درصد بسیار کمی است.

وی بیان داشت: کسانی که مسکن مهر ساختند با توان مالی کمی بودند که قادر به پرداخت وام‌ها نیستند و مشکلات دارند، گیرهایی در مملکت ما هست که باید رفع شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مشکل قطع‌شدن برق برخی واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها اظهار کرد: به گفته وزیر نیرو این شرکت ۴میلیارد و ۵۰۰میلیون‌تومان طلب دارد که از محل مدارس، نیروهای نظامی، و کارخانه‌ها و است، از طرفی برق مساجد و حسینیه‌ها که رایگان شده باید از محلی تأمین شود.

وی اذعان کرد: برخی تغییرات قوانین و تغییرات مسؤولان از بالادست تا پایین سبب می‌شود مشکلاتی ایجاد شود، همه باید دست به دست هم دهیم و مشکلات را حل کنیم.

بازدید 1329 بار

اطلاعات عمومی

 •  
  کار یابی

  رسیدن به شغل مورد نظر

   
 •  
  فرهنگ کار آفرینی چیست

  تعریف فرهنگ

   
 •  
  پاره ای از برنامه ها

  پاره ای از برنامه ها

   
 •  
  شرایط عمومی عضویت

  شرایط عمومی عضویت

   
 •  
  تفاهم نامه همکاری انجمن

  تفاهم نامه همکاری انجمن کار آفرینی رفسنجان با دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان

   
 •  
  مدرسه تابستانی کارآفرینی

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %