سرتیتر خبرها
همایش و نمایشگاه فرش تا عرش - یکشنبه, 24 بهمن 1395 11:15
گالری فرش دستباف فرش تا عرش - دوشنبه, 18 بهمن 1395 10:51

اشتباه فاحش مدیران ارشد

 • سه شنبه, 03 فروردين 1395 | کد خبر : 256
 • نوشته شده توسط 
 • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 اشتباه فاحش مدیران ارشد

 

شاید فکر کنین این مقاله به مهندسی مکانیک ربطی نداره ولی باید بدونین که یه مهندس وقتی میتونه آینده کاری موفقی داشته باشه که درست مدیریت کنه و بتونه بهترین تصمیم رو به وقتش بگیره. پس بهتره که بیشتر به حرفه مدیریت بها بدیم. در مقاله زیر میتونیم ببینیم که چرا بعضی از مدیران آنچنان که باید موفق نیستند .

رابرت دانهام"مدیر پیشین سیستمهای كامپیوتری "موتورولا" و بنیانگزار برنامة سراسری پرورش مدیران اجرایی ۱۴ اشتباه فاحش مدیران ارشد را بدون توجه به صنعت چنین توصیف می كند :

1- گوش ندادن :

به سخنان كاركنان خود توجه نمی كنید بلكه فقط با آنها صحبت می كنید نتیجه این شیوه فقدان تعهد , وفاداری و احساس تعلق و نیز افزایش انزجار و دلسردی كاركنان است .  

2- افراط در تعهد :

اگر نتوانید كاركنانی پرورش دهید كه در مواقع لازم بتوانند پاسخ منفی دهند, به جای یك استراتژی موفقیت آمیز، با نارضایتی مشتری و «قهرمانانی مرده» دست به گریبان خواهید بود ، كار بیش از حد, دستاورد اندك .

3-  دل خوش كردن به آمار و ارقام :

آمار و ارقام تنها نتیجه فرعی تصمیمات شما هستند. انجام اقداماتی به منظور تغییر اعداد, بدون توجه به عوامل پدید آورنده این اعداد از جمله پیشنهادهای ارزشمند, اجرای عالی, رضایت مشتری و انگیزه و اشتیاق كاركنان ونیز بدون توجه به مدیریت این عوامل, در نهایت به نتایجی مخرب می انجامد  .

4-  پذیرش تعهدهای مبهم و نامشخص یا پرهیز از تعهد :

توافقهای مبهم و نامعین و فقدان استانداردی روشن برای ایجاد و پذیرش تعهد و مدیریت آن، به اتلاف نیرو و كناره گیری كاركنان می انجامد. همچنان كه پرهیز از پذیرش تعهد و مسئولیتی روشن نیز همین نتایج را در پی خواهد داشت .

5- توجه به مشتری در اولویت آخر :

انجام وظیفه بدون توجه به واكنش مشتری به آنچه انجام شده و چگونگی انجام آن, رضایت مشتری را سلب می نماید .

6- ترس و بی میلی نسبت به ارزیابی عملكرد :

گفتگوی صادقانه و مستقیم، یك مهارت ارزشمند است كه انجام آن مستلزم مقداری جرأت و شهامت است. مدیران ارشد باید یاد بگیرند كه زمینه های ارایه بازخورد مستقیم و به موقع عملكرد را فراهم نمایند .

7- تیم سازی, فقط به شكل صوری :

تیمها تنها گروه هایی از افراد نیستند كه با هم كار می كنند, مهارتهای ایجاد تیمهای واقعی با عملكردی مطمئن و اثر بخشی, باید آموخته شوند و واقعیت این است كه, كمتر كسی از این مهارتها برخوردار است مدیریت رضایت مشتری, برنامه ریزی اثر ایجاد تعهد, توانایی شنیدن, مدیریت, روحیه مبارزه و غلبه بر كاستی ها , اصول اخلاقی معین, حضور و موجودیت و منفعل نبودن بخش, استانداردهای مشترك واضح و روش .

8- خالی بودن چنته مدیریت :

مدیریت اثر بخش مستلزم دامنه ای از مهارتهاست و اغلب مدیران همه مهارتها و توانائیهای لازم را ندارند. كلیدی ترین این توانایی ها عبارتند از تیم سازی, توانایی ایجاد تعهد، توانایی شنیدن، مدیریت روحیه، مبارزه و غلبه بر کاستی ها، مدیریت رضایت مشتری، برنامه ریزی اثربخش، استانداردهی مشترک واضح و روشن، اصول اخلاقی معین، حضور و موجودیت و منفعل نبودن .

9- دستور دادن به جای درخواست كردن و ایجاد تعهد :

احساس تعلق و تعالی در افرادی كه صرفاً فرمان پذیرند دیده نمی شود و معمولاً دستور دادن به امتناعی همراه با آزردگی می انجامد. در واقع آنچه كه در پی آن هستیم, احساس تعلق به سازمان, غرور و دلبستگی است و اینها وقتی ایجاد می شود كه فرد نسبت به آنچه انجام می دهد, متعهد باشد .

10- ناتوانی در ایجاد اعتماد یا غلبه بر عدم اعتماد :

اعتماد احساسی مبهم برخواسته از سوابق قبلی نیست. ایجاد اعتماد, بازسازی و حفظ اعتماد موجود مهارتهای ارزشمندی هستند كه كمتر در رفتار مدیران مشاهده می گردند و باید آموخته شوند .

11- نداشتن طرح كاری روشن :

یك هدف كمی یا بیانیه چشم انداز, تنها بخشهایی از یك طرح كاری هستند. طرح كاری مستلزم یك استراتژی روشن, نقشها و مسئولیتهای روشن, ارزش و اهمیت كافی برای مشتریان و تیمی آماده و توانمند برای اجرا است.

12- چون من گفتم :

شدت عمل تنها به دستور دادن منتهی می شود نه جلب احترام و تعهد دیگران . شدت عمل قدرت و نشاط سازمان را نابود می كند و كاركنان را ضعیف و شكست خورده رها می سازد .

13 - متعهد نبودن به یادگیری :

ما باید یاد بگیریم كه از اشتباهاتمان، موفقیتهایمان و تجاربمان بیاموزیم. ما باید یاد بگیریم كه چگونه از دیگران بیاموزیم؛ بویژه از آنها كه ریسك كرده اند و موفقیت و شكست را تجربه نموده اند .

14- بدبینی و عیب جویی نسبت به مدیریت :

افراد دارای حرفه مدیریت, مدیران و به طور كلی فرهنگ موجود, اغلب به شیوه ای عیب جویانه و به نحوی استهزا آمیز به مدیریت می نگرند .

برای تعیین استاندارد مهارت های مدیریتی و برنامه های اثر بخش تعهد لازم است. رابرت دانهام با بیش از بیست سال تجربه به عنوان مدیر اجرایی و پرورش دهنده مدیران اجرایی در این مسیر بر تعیین دقیق زیربناها و مهارتهای عملی تعهد, اعتماد, ارزش و رضایت, به عنوان پایه های مدیریت موثر و رهبری شركت تاكید می كند

آیا بزرگترین اشتباهات مدیران ارشد درسازمان و صنعت شما نیز همین اشتباهات است؟ اگر دانش و تجربه رابرت دانهام به وی اجازه داده است كه درباره اشتباهات مدیران كشورش اظهار نظر نماید، شما هم می توانید با تكیه بر دانش و تجربه خویش اشتباهات فاحش مدیران را در سطوح مختلف برشمارید .

 


                   

بازدید 123203 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مقاله
Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris hendrerit justo a massa dapibus a vehicula tellus suscipit. Maecenas non elementum diam.

وبگاه: smartaddons.com

1124 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اطلاعات عمومی

 •  
  کار یابی

  رسیدن به شغل مورد نظر

   
 •  
  فرهنگ کار آفرینی چیست

  تعریف فرهنگ

   
 •  
  پاره ای از برنامه ها

  پاره ای از برنامه ها

   
 •  
  شرایط عمومی عضویت

  شرایط عمومی عضویت

   
 •  
  تفاهم نامه همکاری انجمن

  تفاهم نامه همکاری انجمن کار آفرینی رفسنجان با دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان

   
 •  
  مدرسه تابستانی کارآفرینی

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %